Choć termin Employer Branding upowszechniono dość niedawno, eksperci w pełni docenili jego rolę w strategii funkcjonowania i rozwoju firm. To szereg działań prezentujących firmę jako godnego rekomendacji pracodawcę i partnera biznesowego, kierowany do obecnych oraz przyszłych pracowników, innych firm czy klientów. Strategię tworzenia marki dzieli się na dwa typy, wyróżniając Employer Branding Zewnętrzny oraz Employer Branding Wewnętrzny.

Employer Branding Zewnętrzny – pozyskaj zaangażowanych profesjonalistów

Strategia pozyskiwania nowych pracowników powinna być oparta o wiedzę na temat ich oczekiwań i specyfiki najczęściej podejmowanych przez nich w obszarze zawodowym wyborów. Coraz więcej poszukujących pracy osób wnikliwie ocenia firmę, w której może znaleźć zatrudnienie, a oferowane warunki finansowe nie są jedynym kryterium wyboru przyszłego pracodawcy. Zainteresowana pozyskaniem najlepszych pracowników firma musi nie tylko przekonać ich, by właśnie z nią związali swe zawodowe losy, ale także efektywnie pozyskiwać możliwie najbardziej dopasowanych do swojego profilu kandydatów.

Kluczowa pozostaje przemyślana strategia rekomendacji marki; wśród różnorodnych form promocji nie może zabraknąć jej wizerunku w sieci, w tym również na portalach społecznościowych.

Employer Branding Wewnętrzny – godność i empatia w miejscu pracy

Skompletowanie zespołu profesjonalistów nie jest jedynym celem wpisanym w Employer Branding. Kolejny, równie ważny, to zintegrowanie ich oraz stworzenie stosunku lojalności i sympatii między pracownikami a firmą. To Employer Branding Wewnętrzny, czyli wykreowanie pozytywnego środowiska pracy, zagwarantowanie pracownikom możliwości rozwoju, docenienie ich w ramach organizowanych przez firmę konkursów czy wreszcie wspomniana integracja zespołu np. poprzez wspólny udział w inicjatywach charytatywnych.

Istotne pozostaje także umiejętne zarządzania talentami pracowników, wsparte o rozmowy, które pozwalają zdefiniować ich zmieniające się potrzeby.

Profity z wykorzystania szans, jakie daje Employer Branding

Wykreowanie lojalnego i zaangażowanego zespołu – firma, w której panuje duża rotacja, nie wzbudza zaufania zarówno potencjalnych pracowników, jak i partnerów biznesowych. Pracownicy, którzy czują się doceniani, będą koncentrować się na działaniach wspierających rozwój firmy, nie na próbach jak najszybszej zmiany pracodawcy.

Budowanie dobrych relacji biznesowych – zgrany zespół pracowników, który bardzo dobrze wykonuje powierzone zadania, kreuje stabilną pozycję firmy, co potrafią dostrzec także ewentualni partnerzy biznesowi poszukujący doświadczonych i wiarygodnych kontrahentów.

Nauka kształtowania długofalowych relacji – dbając o rozwój firmy, poprzez umiejętnie prowadzone procesy rekrutacyjne i budowanie wewnątrz firmy strategii skutkujących pełnym zaangażowaniem zespołu w powierzone mu zadania, pracodawca rozwija umiejętności budowania długoterminowych relacji, przydatne także w kontaktach z partnerami biznesowymi oraz z klientami.

Między HR a marketingiem

Mimo oczywistych zalet, jakie przynosi firmom wykorzystanie strategii niesionych przez Employer Branding, wiele z nich nie posiada dedykowanego mu działu, a strategie zbliżone do działań z obszaru Employer Branding realizują pracownicy odpowiedzialni za HR czy marketing. Nie jest to słuszna droga – budowanie wizerunku pracodawcy wymaga od specjalistów zarówno wiedzy dotyczącej zarządzania zasobami ludzkimi, jak i marketingowej.